امروز:
Notice: Use of undefined constant date - assumed 'date' in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42

Notice: Undefined variable: row in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42
شنبه, 28 دی 1398 01:47
آخرین مطالب سایت گناباد20
پروژه های شهرستان (پربازدید)

حزب اللهی کیست؟

حزب اللهی از دیدگاه قرآن چه کسی است؟و آیا قرآن نسبت به ایشان توجه خاصی دارد؟ حال وظیفه ی حزب اللهی ها چیست؟

ایمان

حزب به چه معناست؟

حزب در ادبیات فارسی و عربی از پیشینه زیادی برخوردار است. حزب در لغت به معنای جماعتی از مردم، پیروان و هم مسلكان شخص، بهره و قسمت آمده است. راغب اصفهانی در المفردات در تبیین مفهوم قرآنی آن بر این باور است كه حزب به جماعتی اطلاق می شود كه با شور و حماسه از آرمان های مشترك خود دفاع كنند: «الحزب جماعة فیها غِلَظ.» و گفته شده است كه با توجه به ادبیات و مفاهیم قرآن كریم «حزب تجمع گروهی است كه بر اندیشه و هدف واحدی توافق داشته باشند و از آن با حمیت دفاع كنند.»( حسن مصطفوی، التحقیق فی كلمات القرآن، تهران، دارالكتب الاسلامیه، 1361)  

خصوصیات حزب اللهی ها از دیدگاه قرآن موارد زیر می باشد كه نشان از توجه خاص قرآن نسبت به آن می باشد:

1- رها شدن از ولایت طاغوت

در سوره مبارکه مائده آیه 51 داریم که : «یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا»؛ اى كسانیكه ایمان آورده‏اید، «لا تَتَّخِذُوا الْیهُودَ وَ النَّصارى أَوْلِیاءَ»؛ یهود و نصارى را (یهودیان و مسیحیان را) اولیاء خود نگیرید.

2- «أَذِلَّهٍ عَلَى الْمُؤْمِنینَ» در مقابل مؤمنان فروتن هستند.

3- «أَعِزَّهٍ عَلَى الْكافِرینَ»؛ در مقابل كافران و دشمنان دین و مخالفان دین و مخالفان قرآن تأثیرناپذیر و سربلند هستند.

4- یجاهِدُونَ فى سَبیلِ اللَّهِ»؛ خاصیت دیگرشان این است كه بى‏امان و بدون قید و شرط در راه خدا جهاد و مجاهدت مى‏كنند؛ همچنان‏كه در آیه هست: «وَ لا یخافُونَ لَوْمَهَ لائِمٍ»


وظایف حزب اللهی ها

1- نقش الگویی: یک حزب اللهی نمونه یعنی یک الگوی اخلاقی و رفتاری، یک انسان ارزشی، یک مسلمان و مؤمن واقعی.

2- تبعیت و حمایت از حق: حزب اللهی واقعی باید دنباله رو حق باشد وگرایش به افرادی خاص او را از این مهم باز ندارد. مدار باید حق وحقیقت باشد ؛ نه گروه ، جناح وخط .

یكی از خصوصیات حزب اللهی نمونه حضور در صحنه است او در هر شرایطی كه احساس كند ارزشهای دینی در خطر است، در صحنه حضور مؤثر دارد
3- اندیشه و تعقل : رویه یک حزب اللهی در تمام جریانات و رخدادهای اطرافش باید بر اساس تعقل ، تفکر وتصمیم گیری عاقلانه باشد ؛ نه تقلید کور کورانه.

4- نرم خویی و سعه صدر: یک حزب اللهی واقعی باید به پیروی از رسول خدا وائمه اطهارعلیهم السلام مظهر نرم خویی وسعه صدر باشد تا بتواند با صرف صبر و تحمل، در جذب هرچه بیشتر دیگران ؛ حتی مخالفان ، موفق عمل کند.همانطور که خداوند تبارک وتعالی به رسولش می فرماید: فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَ لَوْ كُنْتَ فَظًّا غَلیظَ الْقَلْبِ ...»

5- عشق و اطاعت از رهبری: یكی از ویژگی های یک حزب اللهی نمونه عشق او نسبت به رهبر و مقتدای برحق است.

6- روحیه ایثار و فداكاری: حزب اللهی یعنی یک انسان هدفدار. هدفی كه فراتر از اهداف مادی و زمین است.

7- حضور در صحنه: یكی از خصوصیات حزب اللهی نمونه حضور در صحنه است او در هر شرایطی كه احساس كند ارزشهای دینی در خطر است، در صحنه حضور مؤثر دارد.

8- روحیه عدالت خواهی و ستم ستیزی: یكی از ابعاد مهم كارحزب اللهی، عدالت خواهی و ظلم ستیزی در سطح جامعه است.


پرهیز از حزب شیطان‏

خدا نكند انسان جزو حزب و باند شیطان باشد! چون قرآن از دو حزب نام مى‏برد:

1. حزب اللَّه

2. حزب شیطان:

«أَلا إِنَّ حِزْبَ الشَّیطانِ هُمُ الْخاسِرُونَ». « مجادله، 19» ؛ آگاه باشید كه حزب شیطان یقیناً همان زیان‏كارانند.

حزب شیطان كسانى هستند كه پیوسته نقشه مى‏كشند تا كلاه سر مردم بگذارند و به هر نحو شده آنان را دچار خسارت و گرفتارى كنند. در حالى كه كسانى كه با فكر كار مى‏كنند داراى حیات الهى‏اند. شكم و شهوت آنان در اختیار خداست و حالت درندگى و خدعه و حیله و مكر ندارند. حال سوال این است:

انسانى كه فكر دارد، چرا شیطان‏وار زندگى كند و چرا درندگى پیش گیرد؟

نکته ای که نباید فراموش کرد این است که اینکه کسی بگوید من از حزب خدا هستم کافی نیست قرآن دقیقا مشخص کرده که حزب خدا چه کسانی هستند ،گاه در یک اجتماع بشری ظواهر می شود ملاک تشخیص این می شود که مثلا فلانی حزب اللهی است و این می شود وسیله سوء استفاده جزء حزب خدا بودن ریشه می خواهد اعتقاد می خواهد ریسک کردن می خواهد از جان گذشتگی می خواهد نه منفعت طلبی نه دنیا دوستی این چیزها را باید در حزب شیطان جستجو کرد نه حزب خدا .

فرآوری : محمدی

بخش قرآن تبیان


منابع :

پرسمان معارف قرآن

سایت عرفان

فارس نیوز

نوشتن دیدگاه

با سلام و احترام به تمامی مخاطبین فهیم و البته صبور پایگاه خبری و اطلاع‎رسانی شهرستان گناباد- گناباد20
به استحضار این عزیزان می رساند، علی‌رغم اهتمام تحریریه‎ی این پایگاه خبری نسبت به انتشار تمامی دیدگاهها، درج نظراتی که حاوی توهین، تهمت و اسائه ی ادب به اشخاص حقیقی و حقوقی باشند و یا هدفشان دروغ پردازی‎ها و سیاه‎نمایی های مغرضانه باشد میسر نمی باشد.
درصورتی که پیشنهاد و یا مطلبی دارید که نیاز به پیگیری و ارتباط می باشد تلفن و یا آدرس ایمل خود را درج فرمایید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

0000