امروز: چهارشنبه, 24 مرداد 1397 05:29
وبسايتهاي فعال شهرستان
0010
آخرین مطالب سایت گناباد20
پروژه های شهرستان (پربازدید)

مرحوم محمد پروین گنابادی «خادم زبان فارسی»

در دهه پنجاه شمسی اهل ادب در مطبوعات به مرحوم محمد پروین گنابادی لقب «خادم زبان فارسی» دادند. این لقب در شهریور 1357 روی سنگ مزارش در بهشت زهرا نیز نقش بست.

خادم زبان فارسی،‌ زاده 1282 شمسی در شهرک کاخک گناباد است که پس از گذراندن علوم اولیه نزد پدر و مکتب‌خانه و مدرسه حبیبیه فردوس، راهی مشهد می‌شود و در مدرسه فاضلخان به محضر ادیب نیشابوری می‌رود و برای ادیب شعر می‌خواند. ادیب می‌پسندد و تخلص «پروین» را برایش برمی‌گزیند که بعدها نام خانوادگی‌اش می‌شود. چند سالی که در محضر ادیب بوده است با بزرگان و اهل ادب خراسان آشنا می‌شود.

داستان آشنایی‌اش با ایرج میرزا از حکایت‌های خواندنی تاریخ معاصر است. پس از محضر ادیب در سال 1301 معلم کلاس اول دبستان احمدیه می‌شود. علاقه‌اش به آموزش سبب می‌شود که شیوه‌ای نوین در آموزش الفبا به وجود بیاورد که سبب استقبال خانواده‌ها از این شیوه می‌شود. اسماعیل‌ پوروالی –روزنامه نگار قدیمی- نقل می‌کرد که من در کلاس اول شاگرد پروین بودم، شیوه آموزشش سبب شد در مدت3 ماه بتوانم بخوانم و بنویسم.

این موفقیت سبب شد که بیشتر به شیوه‌های جدید تعلیم و تربیت اهمیت بدهد و حاصل آن ترجمه «روح تربیت گوستاولوبون»، تألیف کتاب «پرورش اراده»، «راهنمای مطالعه» و «اندیشه‌ها» و ترجمه نزدیک به دویست مقاله درباره تعلیم و تربیتِ جدید تا سال 1320 است.

رفته رفته شهرت پروین سبب شد که به تدریس در مدارس عالی بپردازد و در سال 1320 رئیس نخستین دانشسرای دختران مشهد شد. انتخاب یک مرد برای دانشسرای دختران در شهر مشهد نشان از نجابت و مقبولیت مرحوم پروین داشت.

از جمله شاگردان این دانشسرا مرحوم دکتر قمر آریان است که علت علاقه خود به ادبیات را حضور معلمی موفق به نام «پروین» می‌دانست. در سال 1322 نماینده مردم سبزوار در دوره چهاردهم مجلس شد. پس از اتمام دوره نمایندگی برای همیشه از سیاست کناره گرفت و در همان سال به خاطر فعالیت سیاسی منتظر به خدمت شد؛ این امر سبب شد که بواسطه مرحوم، استاد محمدتقی مدرس رضوی با علامه دهخدا آشنا و همکار شود و در مدت کوتاهی از ارکان لغت نامه دهخدا شد و نقشی پررنگ در تألیف لغت نامه دهخدا داشت.

در کنار آن از همکاران مرحوم دکتر پرویز ناتل خانلری در تدوین «فرهنگ تاریخی زبان فارسی» بود و سال‌ها در دانشسرای عالی، دانشگاه تهران و پژوهشکده فرهنگ و زبان فارسی به تدریس پرداخت. اما شاهکار پروین دو چیز است؛ یکی ترجمه مقدمه ابن خلدون که نخست با توجه به نسخه‌های خطی و چاپی متن آن را به زبان عربی تصحیح می‌کنند و سپس ترجمه‌ای بی‌نظیر و شایسته و دقیق از آن به دست می‌دهند.

دوم ادب و تواضع و مردمداری اوست که به گفته زنده یاد استاد سید جعفر شهیدی سبب شده است که «پروین از نوادر دوران» باشد.

در چهلمین سالروز درگذشت زنده‌یاد محمد پروین گنابادی، شب بزرگداشت او ازسوی مجله بخارا، امروز هشتم شهريورماه 96 ساعت 17 در کانون زبان فارسی واقع در خیابان ولیعصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف‌نسب، شماره ۱۲ برگزار می‌شود.

 

نوشتن دیدگاه

با سلام و احترام به تمامی مخاطبین فهیم و البته صبور پایگاه خبری و اطلاع‎رسانی شهرستان گناباد- گناباد20
به استحضار این عزیزان می رساند، علی‌رغم اهتمام تحریریه‎ی این پایگاه خبری نسبت به انتشار تمامی دیدگاهها، درج نظراتی که حاوی توهین، تهمت و اسائه ی ادب به اشخاص حقیقی و حقوقی باشند و یا هدفشان دروغ پردازی‎ها و سیاه‎نمایی های مغرضانه باشد میسر نمی باشد.
درصورتی که پیشنهاد و یا مطلبی دارید که نیاز به پیگیری و ارتباط می باشد تلفن و یا آدرس ایمل خود را درج فرمایید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کانال تلگرام گناباد20
تلگرام-گناباد20.jpg02
محل تبلیغ شما
محل تبلیغ شما
منتظر تبلیغات شما هستیم
براي درج تبليغات خود با ما(ارتباط با ما)تماس بگيريد
متن و عكس تبليغ خود را به آدرس info@Gonabad20.ir ارسال نمائيد
مرور اخبار شهرستان
آمار بازدید از گناباد20
12239554
امروز
دیروز
اين هفته
صفحات بازدید شده
کاربران واردشده
بازدید ماه قبل
بارديد كل
1137
4132
20657
12181090
78416
152800
12239554