امروز:
Notice: Use of undefined constant date - assumed 'date' in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42

Notice: Undefined variable: row in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42
سه شنبه, 27 آذر 1397 23:47
وبسايتهاي فعال شهرستان
0010
آخرین مطالب سایت گناباد20
پروژه های شهرستان (پربازدید)
توجه
  • Lack of access rights - File 'http:/www.gonabadnet.ir/news/wp-content/uploads/2012/07/%D8%B2%D9%84%D8%B2%D9%84%D9%87.jpg'
  • Lack of access rights - File 'http:/irsc.ut.ac.ir/IRSC_Stations.jpg'
  • Lack of access rights - File 'http:/irsc.ut.ac.ir/nuttli-mag.JPG'
  • Lack of access rights - File 'http:/www.gonabadnet.ir/news/wp-content/uploads/2012/07/%D8%B2%D9%84%D8%B2%D9%84%D9%87.jpg'
  • Lack of access rights - File 'http:/irsc.ut.ac.ir/IRSC_Stations.jpg'
  • Lack of access rights - File 'http:/irsc.ut.ac.ir/nuttli-mag.JPG'

زلزله در خواف، لرزش در گناباد

ساعت2ونیم دیشب لرزش نسبتا شدیدی در گناباد اکثر گنابادیها را لحظاتی به بیرون از خانه های خود کشید

گناباد20: به گفته امیرضا مروی مقدم دبیر ستاد حوادث غیر مترقبه گناباد این زلزله حدود ساعت 2و نیم در گناباد احساس شد.

وی گفت: بنابر اطلاعات کسب شده مرکز این زلزله 5و4 دهم ریشتری در حوالی شهرستان خواف بوده است.

مروی مقدم افزود: این زلزله با توجه به نزدیکی منطقه پسکلوت به خواف، بیشتر احساس شده است.

وی افزود: در مورد این زلزله تا ساعت3 نیم خساراتی اعلام نشده است.

حجت الاسلام عبدالکریم نصیری بعد از اقامه نماز جماعت صبح و آیات در مصلی گناباد گفت: کسانی که هنوز نتوانسته اند نماز آیات را بخوانند می توانند این نماز را هر موقع که خواستند به نیت ادا بخوانند.

وی افزود: این نماز بر همه گنابادیها واجب است چه آنها که متوجه زلزله شده اند و چه آنها که نه و تا آخر عمر نیز نماز را به نیت ادا می توانند بخوانند.

 


گنابادنت: الان ساعت ۲ و ۴۵ دقیقه ی بامداد دوشنبه ۱۲ تیرماه سال جاری لحظاتی قبل در گناباد زمین لرزه ای خفیف احساس شد که در برخی مناطق از جمله کوی شرقی، مردم برای در امان ماندن از هر گونه خطرات احتمالی به خیابان ها آمدند.

با استعلام گرفته شده از سایت موسسه ژئوفیزیک تهران توسط خبرنگار گنابادنت، معلوم گشت کانون زلزله شهر خواف واقع در ۲۰۰ کیلومتری شمال شرق گناباد بوده و قدرت آن ۵٫۴ دهم ریشتر در اعماق درونی زمین می باشد که ساعت ۲:۳۱ به وقوع پیوسته.

از ساعت ۲:۳۱ دقیقه تا کنون(ساعت ۳:۳۰ بامداد) شهرستان خواف و توابع آن چهار بار لرزیده که بزرگترین آن ۵٫۴ و خفیف ترین آن ۲٫۵ ریشتر می باشد.

هنوز از خسارات و تلفات احتمالی حادثه خبری در دست نیست.

اخبار تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد

(برای مشاهده ی تصویر در ابعاد واقعی روی آن کلیک کنید)

 

 

 

 

۷ ۱۳۹۱-۰۴-۱۲ ۰۳:۱۵:۴۸.۴ ۳۴.۵۱ N ۵۹.۹۵ E ۱۰ ۲.۵  خواف، خراسان رضوی ۴ IGUT شکل موج
۸ ۱۳۹۱-۰۴-۱۲ ۰۲:۵۷:۰۵.۰ ۳۴.۴۸ N ۵۹.۹۹ E ۸ ۳.۴  نشتيغان، خراسان رضوی ۱۰ IGUT شکل موج
۹ ۱۳۹۱-۰۴-۱۲ ۰۲:۴۸:۱۷.۵ ۳۴.۴۸ N ۶۰.۰۰ E ۹ ۴.۰  نشتيغان، خراسان رضوی ۹ IGUT شکل موج
۱۰ ۱۳۹۱-۰۴-۱۲ ۰۲:۳۵:۵۴.۲ ۳۴.۵۶ N ۵۹.۹۷ E ۱۶ ۳.۹  خواف، خراسان رضوی ۶ IGUT شکل موج
۱۱ ۱۳۹۱-۰۴-۱۲ ۰۲:۳۱:۲۶.۹ ۳۴.۴۹ N ۶۰.۰۵ E ۱۱ ۵.۴  خواف، خراسان رضوی ۲۱ IGUT شکل موج
۱۲ ۱۳۹۱-۰۴-۱۱ ۱۱:۴۱:۴۲.۸ ۳۴.۴۶ N ۶۰.۴۸ E ۲۱ ۲.۵  سنگان، خراسان رضوی ۶ IGUT شکل موج
 

 

شبكه‌هاي لرزه‌نگاري مركز لرزه‌نگاري كشوري

 مؤسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران، كار ثبت و تعيين محل زمين‌لرزه‌ها را از سال 1337 (1958 ميلادي)، با احداث اولين ايستگاه لرزه‌نگاري در تهران آغاز كرد. در دهه 1960 ميلادي ايستگاه‌هاي لرزه‌نگاري كشور به 5 ايستگاه آنالوگ نصب شده در شهرهاي تهران، تبريز، مشهد، شيراز و كرمانشاه افزايش يافت. از اين تعداد 3 ايستگاه تبريز، مشهد و شيراز زيرمجموعه شبكه لرزه‌نگاري استاندارد جهاني (WWSSN) بودند.  در سال 1354(1975 ميلادي) يك آرايه 7 ايستگاهي موسوم به آرايه بلند دوره ايران (ILPA) براي اهداف خاص و نيز فراهم آوردن اطلاعات لرزه‌اي مناسب جهت تحقيقات زلزله‌شناسي در جنوب غربي تهران نصب گرديد. در سالهاي ابتدايي دهه 1360 هجري شمسي در چند نقطه ديگر كشور از جمله بروجن، مينودشت، سد مهاباد، قمصر كاشان و قلعه‌قاضي هرمزگان، توسط مؤسسه ژئوفيزيك ايستگاه‌هاي لرزه‌نگاري آنالوگ نصب و راه‌اندازي گرديد. تا سال 1374، ثبت و گزارش زمين‌لرزه‌هاي رخداده در كشور توسط اين ايستگاه‌هاي لرزه‌نگاري آنالوگ صورت مي‌گرفت. با تأمين تجهيزات لرزه‌نگاري جديد از نوع رقمي، نصب دستگاه‌هاي لرزه‌نگاري جديد در سال 1374 در شبكه‌هاي لرزه‌نگاري تهران و تبريز آغاز و در سالهاي بعد با نصب تجهيزات در شبكه‌هاي لرزه‌نگاري سمنان، قوچان، يزد، ساري، اصفهان، شيراز، مشهد، كرمانشاه، بيرجند و خرم‌آباد شبكه‌هاي لرزه‌نگاري توسعه يافتند. در سال 1389 نيز، شبكه‌هاي لرزه‌نگاري ميناب، كرمان، شهركرد و همدان نيز به‌صورت آزمايشي راه‌اندازي شده است. ايستگاه‌هاي لرزه‌نگاري اين شبكه‌ها مجهز به لرزه‌نگارهاي كوتاه دوره، باند متوسط، باند پهن و باند بسيار پهن سه مؤلفه‌اي هستند. اين مركز در حال حاضر با بهرهگيري از 85 ايستگاه لرزهنگاري رقمی، در قالب 16 شبكه لرزهنگاري محلی، چهار پايگاه لرزهنگاري تك ايستگاهي و دو ايستگاه درون چاهي فعاليت دارد، كه بسیاری از مناطق لرزه‌خیز كشور را تحت پوشش قرار مي‌دهد (شكل زير) .

 

شبكه‌هاي لرزه‌نگاري مركز لرزه‌نگاري كشوري

 شبكه‌هاي لرزه‌نگاري مطابق برنامه‌هاي كوتاه‌مدت، ميان‌مدت و بلند‌مدت در نواحي مختلف كشور در حال توسعه و افزايش است. اطلاعات ثبت شده توسط ايستگاههاي لرزهنگاري در سطح كشور، به‌طور پيوسته از طريق سيستم راديوئي به مراكز شبكهها در استانها مخابره شده و مراكز شبكهها نيز به دو طريق VPN و ماهوارهاي، بطور پيوسته با مركز لرزهنگاري كشوري در تهران ارتباط دارند.

‌‍ايستگاه‌هاي لرزه‌نگاري کوتاه دوره مجهز به لرزه‌نگار SS1 (با فركانس ويژه يك هرتز) است. ايستگاه‌هاي لرزه‌نگاري با باند متوسط مجهز به لرزه‌نگارهای Trillium-40s و ايستگاه‌هاي لرزه‌نگاري باند پهن و بسيار پهن مجهز به لرزه‌نگارهای CMG3ESP-120s و CMG3T-360s و Trillium-240s هستند.

بزرگي زمینلرزه‌ها بر اساس بزرگي ناتلي (1973) MN اصلاح شده توسط رضاپور (2005) كه به‌صورت زير تعريف شده است، گزارش مي‌شود.

كه در آن، νبيشينه دامنه بر حسب نانومتر بر ثانيه و d فاصله رومرکز زمینلرزه بر حسب کیلومتر است.

References

 Nuttli, O.W., 1973. Seismic wave attenuation relations for eastern North America. Journal of Geophysical Research, 78, 876-855

 Rezapour, M., 2005. Magnitude scale in the Tabriz seismic network. Journal of the Earth & Space Physics, 31(1), 13-21

 

نوشتن دیدگاه

با سلام و احترام به تمامی مخاطبین فهیم و البته صبور پایگاه خبری و اطلاع‎رسانی شهرستان گناباد- گناباد20
به استحضار این عزیزان می رساند، علی‌رغم اهتمام تحریریه‎ی این پایگاه خبری نسبت به انتشار تمامی دیدگاهها، درج نظراتی که حاوی توهین، تهمت و اسائه ی ادب به اشخاص حقیقی و حقوقی باشند و یا هدفشان دروغ پردازی‎ها و سیاه‎نمایی های مغرضانه باشد میسر نمی باشد.
درصورتی که پیشنهاد و یا مطلبی دارید که نیاز به پیگیری و ارتباط می باشد تلفن و یا آدرس ایمل خود را درج فرمایید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

محل تبلیغ شما
محل تبلیغ شما
منتظر تبلیغات شما هستیم
براي درج تبليغات خود با ما(ارتباط با ما)تماس بگيريد
متن و عكس تبليغ خود را به آدرس info@Gonabad20.ir ارسال نمائيد
مرور اخبار شهرستان
تابلو اعلانات شهرستان
آمار بازدید از گناباد20
12796589
امروز
دیروز
اين هفته
صفحات بازدید شده
کاربران واردشده
بازدید ماه قبل
بارديد كل
4700
3621
19359
12743896
88358
144766
12796589