امروز:
Notice: Use of undefined constant date - assumed 'date' in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42

Notice: Undefined variable: row in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42
دوشنبه, 27 آبان 1398 07:09
آخرین مطالب سایت گناباد20
پروژه های شهرستان (پربازدید)

مراسم گرامیداشت فردوسی در زیبد و عطار در دلویی گناباد

مراسم بزرگداشت فردوسی در روستای زیبد گناباد برگزار شد/ مراسم بزرگداشت حکیم عمر خیام در باغ تلار امیرآباد روستای دلوئی گناباد
95.2.28
مراسم بزرگداشت فردوسی در روستای زیبد گناباد برگزار شد
 مراسم بزرگداشت فردوسی در محل واقعه جنگ دوازده رخ در زیبد گناباد برگزار شد.
به گزارش ندای گناباد، مراسم بزرگداشت فردوسی در محل واقعه جنگ دوازده رخ (اشاره شده در شاهنامه فردوسی) عصر دیروز (دوشنبه) در سالن ورزشی سردار شهید علی عجم روستای زیبد گناباد برگزار شد.
محمدجعفر یاحقی، عضو شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی در این مراسم گفت: افتخار بزرگی است که در گرامیداشت فردوسی حتی در روستای ایران چنین مراسم باشکوهی برگزار می شود.
رجبعلی لباف خانیکی، رئیس اسبق اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز در این مراسم در خصوص ابعاد آموزنده جنگ دوازده رخ سخن گفت و آن را عبرت انگیز جنگ حماسی ایران دانست.
وی افزود: مکان های جغرافیایی جنگ دوازده رخ مانند رزمگاه قلعه شهاب، قلعه زیبد، صوفه پیر و اشعار فردوسی به روستای زیبد و گناباد اشاره کرد و این حاکی از اهمیت اسطوره در هویت فرهنگی است.
برپایی نمایشگاه ابزار الات و وسایل قدیمی، اجرای ورزش باستانی و رقص محلی از دیگر برنامه های این مراسم بود.
نکوداشت فردوسی در زیبد گناباد 2
 
نکوداشت فردوسی در زیبد گناباد 1
 
 
نکوداشت فردوسی در زیبد گناباد 3
 
نکوداشت فردوسی در زیبد گناباد 4
 
نکوداشت فردوسی در زیبد گناباد 5
 
نکوداشت فردوسی در زیبد گناباد 6
 
نکوداشت فردوسی در زیبد گناباد 15
 
نکوداشت فردوسی در زیبد گناباد 7
 
نکوداشت فردوسی در زیبد گناباد 8
 
نکوداشت فردوسی در زیبد گناباد 9
 
نکوداشت فردوسی در زیبد گناباد 10
 
نکوداشت فردوسی در زیبد گناباد 11
 
نکوداشت فردوسی در زیبد گناباد 12
 
نکوداشت فردوسی در زیبد گناباد 13
 
نکوداشت فردوسی در زیبد گناباد 14
 
 
 
نکوداشت فردوسی در زیبد گناباد 16
 

 
مراسم بزرگداشت حکیم عمر خیام در باغ تلار امیرآباد روستای دلوئی گناباد
عضو شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی:
تفکر و گفتمان خیام سبب معرفی فرهنگ و تمدن ایران به جهانیان شد
عضو شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: خیام گفتمان جدیدی را در تفکر ایرانی ایجاد نمود و برای این تفکر نمی توان هیچگونه حد و مرزی مشخص نمود و تفکر و گفتمان خیام سبب معرفی فرهنگ و تمدن ایران به جهان شد.
به گزارش ندای گناباد، محمدجعفر یاحقی دیشب (دوشنبه) در مراسم بزرگداشت حکیم عمر خیام در باغ تلار امیرآباد روستای دلوئی گناباد گفت: خیام به عنوان یک شخصیت علمی کاملاً شناخته شده است و وی را به عنوان چهره ریاضی و نجوم و ثبیت کننده تقویم جلالی می شناسند.
وی اظهار کرد: اما چهره فکری و اندیشه خیام مبهم و ناشناخته شده است چراکه خیام یک جریان خاصی را در دوران حیات خود به راه انداخته بود.
یاحقی خاطرنشان کرد: خیام گفتمان جدیدی را در تفکر ایرانی ایجاد نمود و برای این تفکر نمی توان هیچگونه حد و مرزی مشخص نمود و تفکر و گفتمان خیام سبب معرفی فرهنگ و تمدن ایران به جهان شد.
عضو شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی با بیان اینکه یک جریان اندیشه ای و فکری به نام خیام در ادبیات فارسی وجود دارد، اذعان کرد: خیام به علت خلقت انسان که درد مشترک همه انسان ها به دور ازهویت قومی و مذهبی است، پاسخ داد و در همین راستا خیام به عنوان یک جریان ساز در جهان معروف است.
یاحقی افزود: در همین راستا پس از خیام افراد زیادی این تفکر و جریان فکری خیام را در گوشه و کنار جهان نمودند و این تفکر بدون شک همچنان در اذهان برخی از مردم ادامه دارد.
وی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد رباعی های منتسب به خیام، سروده این شاعر نیست، تصریح کرد: فکر، اندیشه و گفتمان رباعی های منتسب به خیام مربوط به این شاعر است اما سروده شده توسط ادامه دهندگان تفکر خیام است.

نوشتن دیدگاه

با سلام و احترام به تمامی مخاطبین فهیم و البته صبور پایگاه خبری و اطلاع‎رسانی شهرستان گناباد- گناباد20
به استحضار این عزیزان می رساند، علی‌رغم اهتمام تحریریه‎ی این پایگاه خبری نسبت به انتشار تمامی دیدگاهها، درج نظراتی که حاوی توهین، تهمت و اسائه ی ادب به اشخاص حقیقی و حقوقی باشند و یا هدفشان دروغ پردازی‎ها و سیاه‎نمایی های مغرضانه باشد میسر نمی باشد.
درصورتی که پیشنهاد و یا مطلبی دارید که نیاز به پیگیری و ارتباط می باشد تلفن و یا آدرس ایمل خود را درج فرمایید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید