امروز:
Notice: Use of undefined constant date - assumed 'date' in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42

Notice: Undefined variable: row in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42
چهارشنبه, 29 اسفند 1397 01:23
آخرین مطالب سایت گناباد20
پروژه های شهرستان (پربازدید)

150 گونه گیاه داروئی در گناباد شناسایی شده است

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد گفت: این شهرستان دارای قابلیت‌های بسیار خوبی در بحث گیاهان داروئی نیز بوده و علی‌رغم خشکسالی‌هایی که داشته‌ایم بیش از 150 گونه گیاه داروئی شناسایی شده که بعضا از کمیت و کیفیت قابل توجهی در استان خراسان رضوی برخوردار است.

به گزارش گناباد20،مجتبی محرابی در گفت‌وگویی، به مناسبت هفته منابع طبیعی در ادامه با بیان اینکه حفظ و احیای منابع طبیعی بدون حضور مشارکت مردم و سازمان‌ها میسر نیست، اظهار کرد: با توجه به شعار هفته منابع طبیعی که «منابع طبیعی، با مردم، برای مردم» بوده و همچنین مشکلاتی که در حوزه بیابان و آب وجود داشته در بعد مشارکتی اقدامات بسیار انجام گردیده و در چند بخش فنی نیز این شهرستان رتبه برتر استان خراسان رضوی را کسب نموده است.

وی ادامه داد: با عنایت به اهمیتی که مباحث آب و آبخیزداری دارد بعد از استمرار خشکسالی هایی که حدود دو دهه در گناباد حادث شده و منجر به افت کیفیت و کمیت منابع آبی شده لازم است که در بالادست اقداماتی برای کنترل سیل روان آب انجام شود.

محرابی گفت: در حال حاضر بارش‌ها عمدتا رگباری و خارج از فصل بوده و در این حوزه حدود 20 درصد شهرستان قبلا مطالعه و 80 درصد هم اجرایی شده است که عمدتا در حوزه‌های جنوبی و ارتفاعات جنوبی گناباد بوده که اکثر قنوات و منابع آبی از آنجا منشاء می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد افزود: با توجه به اهمیت مباحث در احیا و بهبود قنوات، کنترل سیل و جلوگیری از خسارات، چهار طرح آبخیزداری تصویب و یک طرح نیز در حال مطالعه است.

وی اضافه کرد: در حوزه جنگل نیز سه طرح با مشارکت خود مردم تهیه که ساز و کار اجرائی طرح‌ها نیز مشخص شده که عمدتا روی گونه‌های جنگلی مقاوم نظیر سماق متمرکز شده است، چراکه گناباد یکی از خواستگاه‌های اصلی سماق بوده و بیشترین سطح را در استان داشته و مرغوب‌ترین سماق ایران نیز در این شهرستان برداشت می‌شود.

وی با اشاره به بیابان‌زدائی و مسائل مربوط به گرد و غبار و ریزگردها به عنوان سومین چالش جهانی، خاطرنشان کرد: در سال گذشته 500 هکتار در گناباد نهال کاری شد و 500 هکتار دیگر نیز امسال در دست اقدام داریم، ضمن اینکه تاکنون 9 مورد تفاهم‌نامه اجرائی در حوزه بیابان‌زدائی و مسائل مربوط به منابع طبیعی با شورای فرهنگ عمومی، مجتمع آموزش عالی، آموزش و پرورش و... منعقد شده که بحث حفاظت از عرصه‌های موجود، احیا و توسعه عرصه‌های جنگلی از مهمترین مباحث مطرح شده در این تفاهم نامه‌ها بوده است.

محرابی همچنین به انعقاد تفاهم‌نامه با معادن نیز اشاره و تصریح کرد: برای اولین بار در استان خراسان رضوی با پنج معدن تفاهم‌نامه هایی به امضا رسیده و در قالب این تفاهم‌نامه، معدن کاران موظف شده‌اند طبق ماده دو قانون معادن عرصه های منابع طبیعی متأثر از عملیات معدنی را احیاء و بازسازی بکنند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد بیان کرد: در سال جاری سه معدن به این آمار اضافه شده و عملیات قابل توجهی نظیر تسطیح عرصه از حیث نخاله و پسماندهای معدنی و همچنین نهالکاری انجام شده است.

وی عنوان کرد: گناباد دارای قابلیت‌های بسیار خوبی در بحث گیاهان داروئی نیز بوده و علی‌رغم خشکسالی‌هایی که داشته‌ایم بیش از 150 گونه گیاه داروئی شناسایی شده که بعضا از کمیت و کیفیت قابل توجهی در استان خراسان رضوی برخوردار است.

محرابی همچنین در خصوص برنامه‌های هفته منابع طبیعی در گناباد نیز گفت: در طول این هفته برنامه‌هایی نظیر آئین نواختن زنگ طبیعت، نهالکاری در شهرک شهرجو با مشارکت شهرداری، حضور در همایش روحانیون، کویرنوردی، فرهنگ سازی در مهدهای کودک، مدارس و دانشگاه ها و... اجرا خواهد شد که امیدواریم با گسترش فضای سبز تا حد زیادی بر مشکلات و معظلات ناشی از خشکسالی و گرد و غبار غلبه کنیم.

وی عنوان کرد: حدود 30هزار اصله نهال از گونه‌های مقاوم و سازگار با منطقه نیز توزیع شده و با توجه به گرمای هوا از یک ماه قبل آغاز شده که کمک قابل توجهی به گسترش فضای سبز در این شهرستان خواهد بود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد در پایان تأکید کرد: غفلت از بحث منابع طبیعی می‌تواند عواقب جبران ناپذیری مانند تشدید خشکسالی‌ها، افزایش گرد و غبار و ریزگردها، کمبود علوفه مراتع و افت کمی و کیفی منابع آب زیرزمینی را در پی داشته که امیدواریم با مشارکت مردم و همگرائی و همکاری همه دستگاه‌های اجرایی اقداماتی برداریم.

ایسنا

نوشتن دیدگاه

با سلام و احترام به تمامی مخاطبین فهیم و البته صبور پایگاه خبری و اطلاع‎رسانی شهرستان گناباد- گناباد20
به استحضار این عزیزان می رساند، علی‌رغم اهتمام تحریریه‎ی این پایگاه خبری نسبت به انتشار تمامی دیدگاهها، درج نظراتی که حاوی توهین، تهمت و اسائه ی ادب به اشخاص حقیقی و حقوقی باشند و یا هدفشان دروغ پردازی‎ها و سیاه‎نمایی های مغرضانه باشد میسر نمی باشد.
درصورتی که پیشنهاد و یا مطلبی دارید که نیاز به پیگیری و ارتباط می باشد تلفن و یا آدرس ایمل خود را درج فرمایید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید