امروز:
Notice: Use of undefined constant date - assumed 'date' in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42

Notice: Undefined variable: row in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42
دوشنبه, 26 آذر 1397 07:22
آخرین مطالب سایت گناباد20
پروژه های شهرستان (پربازدید)

مشکلات و دغدغه های خبرنگاران گناباد

خبرنگاران گناباد 17 مرداد و روز خبرنگار را مجالی برای بیان دغدغه ها و مشکلات خود دانستند.

خبرنگار خبرگزاری مهر روز سه شنبه به همین مناسبت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، مهمترین مشکلات خبرنگاران گناباد را ارتباط ضعیف مسئولین ادارات با رسانه ها دانست و گفت: برخی مسئولین در ارائه گزارش عملکرد خود از رسانه ها انتظار دارند مانند تریبون تبلیغاتی آنان عمل کنند اما در زمان پیگیری مشکلات و مسائل توسط رسانه ها پاسخگویی مناسب ندارند.


یاسر سالاری، تعامل 60 درصد ادارات گناباد با خبرنگاران را ضعیف دانست و از جمله دلایل آن را نداشتن نیروی تخصصی در روابط عمومی و اطلاع ناکافی از حیطه و وظایف خبرنگاران ذکر کرد.


وی همچنین اولویت کاری خبرنگاران را پیگیری و اجرای دغدغه های رهبر معظم انقلاب و مشکلات مردم و انتقال آنها به مسئولان برشمرد و افزود: اصحاب رسانه به دور از غرض ورزی و پرهیز از حاشیه و با رعایت اصل امانت و صداقت فعالیت های مسئولان را در کنار انتقادهای سازنده بیان می کنند.


وی با بیان اینکه اغلب خبرنگاران در شهرستان ها نیروی ادارات مختلف هستند، اظهار کرد: مدیران برخی دستگاه های اجرایی تعامل لازم با آنها ندارند و در زمان پوشش اخبار مهم از دادن مرخصی ساعتی به آنان خودداری می کنند.


یک مددکار اجتماعی و عضو هیات مدیره کانون خبرنگاران گناباد نیز گفت: خبرنگار واقعی کسی است که دغدغه توسعه منطقه، شهر و کشورش را داشته و با احساس مسئولیت دقیق صنفی و بدون توجه به منافع شخصی برای رفع مسائل و تنگناهای جامعه تلاش کند.
فاطمه پیرنهاد افزود: بیان خواسته های مردم توسط خبرنگاران بستر رفع و کاهش مشکلات جامعه را فراهم می کند.


وی تعامل اغلب دستگاه های اجرایی شهرستان را با خبرنگاران نامناسب ارزیابی کرد و گفت: برخی مسئولین ادارات از خبرنگاران انتظار دارند مانند روابط عمومی و فقط در جهت منافع آن ها حرکت کنند.


وی با اشاره به سختی های حضور زنان در عرصه خبرنگاری اظهار کرد: زنان در کنار وظایف زن و مادر بودن با محدودیت هایی برای فعالیت در کار رسانه برخوردارند که این امر موجب کم رنگ شدن حضور آنان در این عرصه می شود.


این بانوی فعال رسانه ای مهمترین مشکل خبرنگاران را عدم همبستگی میان آنها دانست و گفت: حمایت کافی از کانون خبرنگاران به عنوان یک نهاد صنفی توسط دستگاههای اجرایی صورت نمی گیرد.
وی ضعف کانون و توانایی محدود آن از نظر اقتصادی و حقوقی برای رفع مشکلات خبرنگاران را از دیگر مشکلات ذکر کرد و افزود: نگاه ابزاری به خبرنگاران باید اصلاح شود.


وی اظهار کرد: در برخی موارد بخش های دولتی یا خصوصی اطلاع رسانی در جهت منافع خود را وظایف خبرنگاران می دانند ولی انتقادها را نه تنها به خوبی جوابگو نیستند بلکه در این مواقع علیه خبرنگار موضع گیری می کنند.


پیرنهاد مهمترین رسالت خبرنگار را افزایش آگاهی عمومی و آشنا کردن مردم با حقوق اجتماعی و شهروندی آنها دانست و گفت: انجام این رسالت در برخی موارد باعث ایجاد مشکل برای خبرنگاران می شود.


یکی دیگر از فعالان و پیشکسوتان اطلاع رسانی گناباد هم توجیه نبودن دستگاههای اجرایی نسبت به اهمیت خبر و اطلاع رسانی را از موانع و مشکلات این بخش ذکر کرد و گفت: خبرنگاران، روابط عمومی یا بلندگوی تبلیغاتی ادارات نیستند بلکه باید در کنار تبیین عملکرد مسئولان به راحتی انتقادات سازنده را نیز بیان کنند.
صادق ایزدی مشکل خبرنگاران گناباد را وجود مسیر مشکل برای کسب اطلاعات بیان کرد و افزود: بسیاری از مدیران جوابگوی سوالات خبرنگاران نیستند یا جواب سوالات را منوط به کسب اجازه از مقامات بالا دستی می کنند.


وی اظهار کرد: مهمترین رسالت خبرنگاران و رسانه ها انعکاس اخبار و گزارشها و اطلاع رسانی بدون قضاوت شخصی به مخاطبان خود است.
وی گفت: خبرنگار باید همواره با اطلاع رسانی دقیق و شفاف برابر وجدان خود پاسخگو بوده و دغدغه رفع مسائل و مشکلات جامعه و منطقه خود را داشته باشد.


وی پرهیز از عوام گرایی در انعکاس مطالب را دیگر اولویت خبرنگاران دانست و افزود: خبرنگار باید مصالح عمومی جامعه را بر منافع شخصی، یا گروه خاص ترجیح دهد تا مسیر توسعه با قدرت رسانه ای از مسیر منطقی خود خارج نشود.


رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد نیز مهمترین مشکل خبرنگاران این شهرستان را مسائل مربوط به معیشت و اقتصادی آنان دانست و گفت: حرفه خبرنگاری به تنهایی تامین کننده نیاز زندگی فعالان این بخش نیست لذا آنان مجبورند به عنوان شغل دوم آن را دنبال کنند.


حمیدرضا مهدوی مقدم افزود: حمایت های این اداره از خبرنگاران و اصحاب رسانه به صورت معنوی و در قالب بیمه تکمیلی و تامین اجتماعی است.


وی ارتباط و پیوند منطقی بین مردم و مسئولان و انتقال مسائل و مشکلات جامعه را از رسالتهای مهم خبرنگاران رسانه های ارتباط جمعی ذکر کرد.


هم اکنون 25 خبرنگار در قالب 15 نمایندگی خبرگزاری، هفته نامه، دو هفته نامه، ماهنامه و پایگاه اطلاع رسانی در گناباد فعالند.

نوشتن دیدگاه

با سلام و احترام به تمامی مخاطبین فهیم و البته صبور پایگاه خبری و اطلاع‎رسانی شهرستان گناباد- گناباد20
به استحضار این عزیزان می رساند، علی‌رغم اهتمام تحریریه‎ی این پایگاه خبری نسبت به انتشار تمامی دیدگاهها، درج نظراتی که حاوی توهین، تهمت و اسائه ی ادب به اشخاص حقیقی و حقوقی باشند و یا هدفشان دروغ پردازی‎ها و سیاه‎نمایی های مغرضانه باشد میسر نمی باشد.
درصورتی که پیشنهاد و یا مطلبی دارید که نیاز به پیگیری و ارتباط می باشد تلفن و یا آدرس ایمل خود را درج فرمایید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید