امروز: دوشنبه, 28 خرداد 1397 13:37
آخرین مطالب سایت گناباد20
پروژه های شهرستان (پربازدید)

ارائه مقالات پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی گناباد دو برابر میانگین کشور

احمدی01رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: نسبت مقالات نمایه شده به پژوهشگر تطبیق یافته در این دانشگاه 1.2 و میانگین آن در کشور 0.6 است.

95.9.23
دکتر رضا احمدی روز سه‎شنبه در نشست خبری هفته پژوهش، کمبود اعتبارات پژوهشی را از جمله مشکلات این دانشگاه ذکر کرد و افزود: با وجود افزایش اعتبارات پژوهشی دانشگاه مبلغ اختصاص یافته جوابگوی نیاز نیست.
وی به بستر اینترنتی مناسب برای پژوهش و تحقیق در دانشگاه علوم پزشکی گناباد اشاره کرد و گفت: هم اکنون 60 هزار عنوان کتاب و 2 هزار عنوان کتاب دیجیتال در کتابخانه دانشگاه با زیربنای بیش از 4 هزار متر مربع در اختیار دانشجویان و پژوهشگران این دانشگاه است.
82345382-71246049
 
رتبه 2 پژوهشی در بین دانشگاههای همطراز
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گناباد نیز گفت: این دانشگاه از نظر فعالیتهای تحقیقاتی بین دانشگاه های همطراز خود در کشور رتبه دوم را کسب کرده است.
علی محمدپور افزود: این دانشگاه امسال به ازای هر عضو هیات علمی 2.48 مقاله در مجلات داخلی و خارجی ارائه کرده است.
وی اظهار کرد: این دانشگاه دارای هفت شورای پژوهشی در 4 دانشکده است و بخش فناوری با محوریت مرکز رشد و فناوری، گیاهان دارویی و تجهیزات پزشکی در زمینه ارتباط بین دانشگاهی و صنعت فعال است و از ایده های خلاقانه و پژوهشی در زمینه های علمی و تولیدی استقبال و حمایت می کند.
وی با اشاره به وجود دو مجله معتبر نمایه بین المللی و دو مرکز فعال تحقیقاتی در این دانشگاه گفت: تصویب 140 طرح تحقیقاتی مصوب، انتشار 179 مقاله در مجلات داخلی و خارجی، چاپ 6 کتاب، ارائه 140 مقاله به همایش‌ های داخلی و خارجی، برگزاری 87 کارگاه پژوهشی، ارائه 150 طرح پژوهشی به کمیته منطقه ‌ای اخلاق و اتمام 45 طرح تحقیقاتی مهم ‌ترین اقدامات تحقیقاتی این دانشگاه در یک سال گذشته بوده است.
محمدپور مشکلات بخش پژوهش را کمبود بودجه و پژوهشگر ذکر کرد و افزود: از 6میلیارد و 370 میلیون ریال بودجه مصوب امسال تاکنون یک میلیارد و پانصد میلیون ریال آن تخصیص داده شده است.
وی اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی 2.5 درصد از درآمدهای اختصاصی برای بخش تحقیق و پژوهش را تصویب کرده اما با توجه به کمبود درآمدهای دانشگاه در بخش اعتبارات همچنان دچار مشکل هستیم.
 
رئیس مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی گناباد نیز گفت: این مرکز به عنوان یکی از سه مرکز تحقیقات توسعه اجتماع و ارتقای سلامت کشور از سال 1393 فعالیت خود را آغاز کرده و در این مدت از 76 طرح پژوهشی دریافت شده 46 طرح مصوب و 20 طرح به پایان رسیده است.
مهدی مشکی افزود: از سال گذشته تاکنون 54 مقاله در نشریات معتبر بین‌المللی و 110 مقاله در نشریات داخلی چاپ و 86 مقاله به همایش ‌های داخلی و 49 مقاله به همایش‌ های خارجی ارائه ‌شده است.
وی همچنین یکی از اقدامات مرکز تحقیقات توسعه اجتماع و ارتقای سلامت گناباد را چاپ 17 شماره مجله انگلیسی پژوهش و سلامت ذکر کرد و گفت: این مرکز تا کنون 1415 مقاله داخلی و خارجی دریافت کرده که 232 مقاله آن منتشر و مابقی در چاپ ‌های بعدی نشریه منتشر می‌شود.
چهارم لغایت دهم آذر ماه به عنوان هفته پژوهش نامگذاری شده است.

خبر تکمیلی:
به گزارش گناباد20 و به نقل از ندای گناباد، علی‌ محمدپور معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گناباد صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت هفته پژوهش گفت: یکی از مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده در حوزه پژوهش، جداسازی معاونت پژوهشی از معاونت آموزشی و تشکیل معاونت تحقیقات و فناوری در دانشگاه علوم پزشکی گناباد است که این دانشگاه با انجام اقدامات شاخص در حوزه پژوهش موفق به انجام آن شد.
 
وی اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین شاخصه‌ها در ایجاد معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گناباد نسبت تولیدات علمی به ازای هر عضو هیئت‌علمی است به‌گونه‌ای که این میزان در گناباد ۲/۴۸ مقاله چاپ‌شده در مجلات داخلی و خارجی می‌شود که از میانگین کشوری بیشتر است.
 
محمد پور بابیان اینکه شورای پژوهش و شورای فناوری سیاست‌گذاری‌های کلان در حوزه تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گناباد را انجام می‌دهند، تصریح کرد: ۷ شورای پژوهشی زیرشاخه شورای پژوهشی دانشگاه فعالیت دارند؛ همچنین شورای فناوری شورایی فرا دانشگاهی است و از بخش‌های مختلف در این حوزه استفاده می‌شود.
 
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گناباد تعامل با سایر مراکز و مؤسسات آموزشی را از سیاست‌گذاری‌های حوزه کاری خود برشمرد و افزود: تعدادی از واحدهای فناور که به سمت‌وسوی شرکت‌های دانش‌بنیان حرکت نموده‌اند از سایر دانشگاه‌های کشور هستند که در دانشگاه علوم پزشکی گناباد مشغول به فعالیت می‌باشند.
 
محمد پور در خصوص اقدامات پژوهشی انجام‌شده در طول سال گذشته گفت: تصویب ۱۴۰ طرح تحقیقاتی، انتشار ۱۷۹ مقاله در مجلات داخلی و خارجی، چاپ ۶ کتاب، ارائه ۱۴۰ مقاله به همایش‌های داخلی و خارجی، برگزاری ۸۷ کارگاه پژوهشی، ارائه ۱۵۰ طرح پژوهشی به کمیته منطقه‌ای اخلاق و اتمام ۴۵ طرح تحقیقاتی مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده توسط معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گناباد طی یک سال گذشته منتهی به هفته پژوهش سال ۹۵ است.
 
وی مهم‌ترین مشکل پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی گناباد را کمبود اعتبارات دانست و افزود: یکی از محل‌های تأمین اعتبار حوزه پژوهش، منابع درنظرگرفته شده از لایحه بودجه است که در این خصوص در سال جاری ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال به این امر اختصاص‌یافته و تنها یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از آن تاکنون به گناباد پرداخت‌شده است.
 
محمد پور یکی دیگر از منابع تأمین‌کننده اعتبارات موردنیاز بخش پژوهش را سهم پژوهش و فناوری از درآمدهای اختصاصی دانشگاه تا سقف ۲/۵ درصد عنوان و خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه دانشگاه علوم پزشکی گناباد تمامی این میزان را به بخش پژوهش اختصاص داده است اما به دلیل کمبود درآمدهای این دانشگاه همچنان کمبود اعتبارات یکی از چالش‌های حوزه پژوهش در این دانشگاه است.
 
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گناباد کمبود نیروی انسانی محقق و پژوهش‌گر را از دیگر مشکلات حوزه پژوهش دانست و افزود: متوسط نسبت دانشجو به عضو هیئت‌علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی ۱۲ است که این میزان در گناباد بالای ۲۰ است لذا اعضای هیئت‌علمی اکثر زمان خود را به مقوله آموزش اختصاص می‌دهند.
 
محمد پور ادامه داد: علی‌رغم مشکلات و چالش‌هایی که در حوزه پژوهش دانشگاه علوم پزشکی گناباد وجود دارد، این دانشگاه با بهره‌مندی بهینه از وضعیت کنونی، میزان تولیدات پژوهشی‌اش از متوسط کشوری بالاتر است.
 
 
نسبت مقالات به پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی گناباد ۲ برابر متوسط کشوری است
 
رضا احمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد نیز در ابتدای این نشست خبری گفت: توسعه و پیشرفت هر کشوری نیازمند تحقیق و پژوهش است لذا دانشگاه علوم پزشکی گناباد در حوزه پژوهش بستر مناسبی برای اساتید و دانشجویان فراهم کرده است.
 
وی بابیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی گناباد دارای ۸۰ عضو هیئت‌علمی و به ازای هر ۲۰ دانشجو یک عضو هیئت‌علمی وجود دارد، اذعان کرد: نسبت مقالات نمایه شده در دانشگاه علوم پزشکی گناباد به‌کل پژوهش ۱/۲ است که این نسبت در کشور ۰/۶ است لذا این میزان ۲ برای نسبت کشوری است.
 
احمدی به بستر اینترنتی مناسب برای پژوهش و تحقیق در دانشگاه علوم پزشکی گناباد اشاره و افزود: در حال حاضر ۶۰ هزار عنوان کتاب در کتابخانه دانشگاه علوم پزشکی گناباد موجود است به‌گونه‌ای که منابع پرستاری موجود در این کتابخانه ۶ برابر منابع پرستاری کشوری است.
 
وی نسبت فضای فیزیکی کتابخانه به دانشجو را در دانشگاه علوم پزشکی گناباد برتر دانست و تصریح کرد: کتابخانه دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی گناباد کتابخانه‌ای مجهز است به‌گونه‌ای که طی سال گذشته ۲ هزار کتاب الکترونیکی در این کتابخانه بارگذاری شده است.
 
چاپ ۱۷ شماره مجله انگلیسی پژوهش و سلامت توسط دانشگاه علوم پزشکی گناباد
 
مهدی مشکی رئیس مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی گناباد نیز در این نشست خبری گفت: مرکز تحقیقات توسعه اجتماع و ارتقاء سلامت گناباد یکی از ۳ مرکز تحقیقات توسعه اجتماع و ارتقاء سلامت کشور هست که از سال ۱۳۹۳ شروع به فعالیت کرده و در این مرکز ۷۶ طرح پژوهشی دریافت شده که ۴۶ طرح مصوب و ۲۰ طرح به پایان رسیده است.
 
وی اظهار کرد: همچنین تا ابتدای سال جاری ۵۴ مقاله در نشریات معتبر بین‌المللی و ۱۱۰ مقاله در نشریات داخلی چاپ و ۸۶ مقاله به همایش‌های داخلی و ۴۹ مقاله به همایش‌های خارجی ارائه‌شده است.
 
مشکی یکی از اقدامات مرکز تحقیقات توسعه اجتماع و ارتقاء سلامت گناباد را چاپ ۱۷ شماره مجله انگلیسی پژوهش و سلامت برشمرد و افزود: تاکنون این مرکز ۱۴۱۵ مقاله داخلی و خارجی دریافت کرده که ۲۳۲ مقاله آن منتشر و مابقی در چاپ‌های بعدی نشریه منتشر می‌شود.
 
گفتنی است در این نشست خبری حامد بیگلری سرپرست مرکز رشد و فناوری گیاهان دارویی و تجهیزات پزشکی، علی دلشاد سرپرست کمیته تحقیقات دانشجویی و سید مهدی متولی شهری مسئول واحد رایانه معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گناباد مطالبی را در حوزه پژوهش ارائه کردند.

نوشتن دیدگاه

با سلام و احترام به تمامی مخاطبین فهیم و البته صبور پایگاه خبری و اطلاع‎رسانی شهرستان گناباد- گناباد20
به استحضار این عزیزان می رساند، علی‌رغم اهتمام تحریریه‎ی این پایگاه خبری نسبت به انتشار تمامی دیدگاهها، درج نظراتی که حاوی توهین، تهمت و اسائه ی ادب به اشخاص حقیقی و حقوقی باشند و یا هدفشان دروغ پردازی‎ها و سیاه‎نمایی های مغرضانه باشد میسر نمی باشد.
درصورتی که پیشنهاد و یا مطلبی دارید که نیاز به پیگیری و ارتباط می باشد تلفن و یا آدرس ایمل خود را درج فرمایید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید