امروز:
Notice: Use of undefined constant date - assumed 'date' in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42

Notice: Undefined variable: row in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42
سه شنبه, 30 بهمن 1397 23:43
آخرین مطالب سایت گناباد20
پروژه های شهرستان (پربازدید)

لزوم ثبت جهانی قنات قصبه با کمترین محدودیت برای توسعه

نماینده مردم گناباد و بجستان: قنات قصبه باید با کمترین محدودیت برای توسعه عمرانی، ثبت جهانی شود

سرویس: فرهنگی
نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس با بیان اینکه ساخت و ساز اطراف قنات قصبه محدود شده است، گفت: آخرین تصمیماتی که برای ساختمان‌های اطراف این قنات گرفته شده این است که با ساختمان‌های در دست ساخت با اغماض برخورد شود اما نباید ساختمان جدیدی ساخته شود.
محمد رجایی باغ سیایی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد روند ثبت جهانی قنات قصبه گناباد گفت: مسئله خاصی که بتواند مانع از ثبت جهانی این قنات بشود وجود ندارد اما حفاظت از این قنات محدودیت و ممنوعیت‌های بیش از اندازه‌ای را برای کارهای تولیدی مردم شهرستان گناباد ایجاد کرده که حتی از نظر برخی کارشناسان محدودیتی که از سوی میراث فرهنگی ایجاد شده، بسیار فراتر از حد مورد نیاز برای حفظ قنات تاریخی قصبه است.
نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس ادامه داد: در جلساتی با مسئولان میراث فرهنگی، بخش عمده‌ای از موانع موجود برای فعالیت‌های تولیدی و دامی ساکنان گناباد برداشته شد و بخش دیگری هم به زودی برداشته خواهد شد و امیدوارم قنات قصبه با کمترین محدودیت برای توسعه عمرانی شهر گناباد ثبت جهانی شود.    
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: زمین‌هایی در اطراف قنات وجود دارد که در تملک مردم است و برخی اراضی دیگر دولتی هستند که برای ایجاد واحد صنعتی یا دامداری به مردم واگذار شده که به واسطه حساسیت ثبت جهانی، ساخت و ساز آن‌ها با محدودیت مواجه شده است.
محمد رجایی باغ سیایی افزود: آخرین تصمیماتی که به تازگی برای ساختمان‌های اطراف قنات گرفته شده این است که با ساختمان‌های در دست ساخت با اغماض برخورد شود اما ساختمان جدیدی ساخته نشود.
وی در پایان بیان کرد: این قنات شرایط کافی و لازم را برای ثبت جهانی دارد و  کارشناسی‌های بسیاری در این رابطه صورت گرفته است.
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، از دو سال پیش پرونده قنات قصبه واقع در شهرستان گناباد برای ثبت جهانی به سازمان یونسکو فرستاده شده وکمیسیون‌های مربوطه نیز اعلام نظر کردهاند. این پرونده اکنون در مرحله ارزیابی قرار دارد و شهریور ماه آتی ارزیاب‌هایی از یونسکو به ایران خواهند آمد تا وضعیت آن را مشاهده کرده و گزارش دهند

نوشتن دیدگاه

با سلام و احترام به تمامی مخاطبین فهیم و البته صبور پایگاه خبری و اطلاع‎رسانی شهرستان گناباد- گناباد20
به استحضار این عزیزان می رساند، علی‌رغم اهتمام تحریریه‎ی این پایگاه خبری نسبت به انتشار تمامی دیدگاهها، درج نظراتی که حاوی توهین، تهمت و اسائه ی ادب به اشخاص حقیقی و حقوقی باشند و یا هدفشان دروغ پردازی‎ها و سیاه‎نمایی های مغرضانه باشد میسر نمی باشد.
درصورتی که پیشنهاد و یا مطلبی دارید که نیاز به پیگیری و ارتباط می باشد تلفن و یا آدرس ایمل خود را درج فرمایید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

0000