امروز:
Notice: Use of undefined constant date - assumed 'date' in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42

Notice: Undefined variable: row in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42
سه شنبه, 30 بهمن 1397 23:47
آخرین مطالب سایت گناباد20
پروژه های شهرستان (پربازدید)

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: تدبیر مجلس برای ۳تغییر مهم در بانکداری

wpajshrcعضو کمیته فقهی اصلاح نظام بانکی مجلس گفت: تاسیس شورای فقهی تغییر قرار داد قرض الحسنه و اصلاح ساختار بانک ها از نکات مهم طرح بانکداری بدون ربا است.
94.2.13
محمد رجائی باغ سیائی در گفتگو با خبرنگار مهر مزایای طرح بانکداری بدون ربا را تشریح کرد.
نماینده مردم گناباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یک فوریت این طرح در صحن مجلس بررسی شده است و باید طرح اولیه در کمیسیون اقتصادی مجددا مورد بررسی قرار گیرد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: در صورت تصویب نهایی این طرح شورای فقهی تطابق عملیات بانکی با شرع را تایید خواهد کرد، در این صورت از آلودگی عملیات بانکی به ربا جلوگیری خواهد شد.
وی در تشریح یکی از مواد این طرح ادامه داد: در قرض الحسنه ها وقتی که سپرده گذاران به بانک ها قرض می دادند بانک ها مالک این پول می شدند و مجاز بودند در هر جایی که صلاح می دانستند این پول را هزینه می کنند. متاسفانه در برخی موارد این اعتبارات صرف وام دادن به کارکنان بانک ها یا مضاربه و مشارکت می شد که بانک ها سودهای سرشاری از آن می بردند.
رجائی گفت: طراحان این طرح برای حل این مشکل عقد قرار داد قرض الحسنه را به وکالت تغییر دادند، بر این اساس سپرده گذاران به بانک قرض نمی دهند بلکه بانک را وکیل می کنند که این پول را در قالب قرض الحسنه به افراد وام بدهد.
وی گفت: در این طرح ابزار های جدیدی معرفی شده اند که می توانند دست بانک ها را باز بگذارند که در عملیات بانکی جای مانور بیشتری داشته باشد. عقد مرابحه و استصناع از آن جمله هستند.
وی با تاکید بر لزوم تغییر ساختار بانک ها گفت: یکی از عوامل عدم اجرای قانون بانک داری بدون ربا این بود که ساختار بانک ها را متناسب با بانکداری بدون ربا طراحی نشده است. در نتیجه بانک ها مجبور شدند به عملیات صوری رو آورده و به ربا و بدتر از آن آلوده شوند بنابراین ما به دنبال اصلاح و تغییر ساختار بانک ها هستیم.
وی گفت: کمیسیون اقتصادی اعلام کرده که همه صاحب نظران، نظرات خود را بفرستند تا این قانون که بعد از ۳۰ سال در حال اصلاح شدن است جامع باشد.

نوشتن دیدگاه

با سلام و احترام به تمامی مخاطبین فهیم و البته صبور پایگاه خبری و اطلاع‎رسانی شهرستان گناباد- گناباد20
به استحضار این عزیزان می رساند، علی‌رغم اهتمام تحریریه‎ی این پایگاه خبری نسبت به انتشار تمامی دیدگاهها، درج نظراتی که حاوی توهین، تهمت و اسائه ی ادب به اشخاص حقیقی و حقوقی باشند و یا هدفشان دروغ پردازی‎ها و سیاه‎نمایی های مغرضانه باشد میسر نمی باشد.
درصورتی که پیشنهاد و یا مطلبی دارید که نیاز به پیگیری و ارتباط می باشد تلفن و یا آدرس ایمل خود را درج فرمایید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

0000