امروز:
Notice: Use of undefined constant date - assumed 'date' in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42

Notice: Undefined variable: row in /home/gonabad20/domains/gonabad20.ir/public_html/templates/gonabad20/index.php on line 42
سه شنبه, 30 بهمن 1397 23:45
آخرین مطالب سایت گناباد20
پروژه های شهرستان (پربازدید)

رجایی: اصلاح نظام بانکی کشور با طرح بانکداری اسلامی

rejaeiنماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح نظام بانکی در کشور از ضرورت هایی است که با بررسی طرح بانکداری اسلامی در مجلس رقم می خورد
 
94.2.1
حجت الاسلام محمد رجایی روز سه‎شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح بانکداری اسلامی یا بانکداری بدون ربا از سوی شماری از نمایندگان مجلس آماده و با هدف اصلاح نظام بانکی کشور مورد بررسی قرار می گیرد.
او ادامه داد: در دولت گذشته مسئله تهیه و ارائه لایحه ای برای اصلاح نظام بانکی مطرح بود که شاهد کم کاری در این زمینه بودیم ودولت پیشین به این موضوع اهتمام لازم را نداشت.
وی با بیان اینکه نظام بانکی کشور دچار دو مشکل عمده است، افزود: در درجه اول بانکها به قانون عملیات بانکی بدون ربا به خوبی عمل نکرده و در جهت عکس این روند حرکت کرده اند.
نماینده مردم گناباد در مجلس شورای اسلامی گفت: در درجه دوم بانکهای کشور در ارائه تسهیلات به بخش تولید بسیار ضعیف عمل کرده اند و بیشتر به سمت فعالیت های سود محورانه گرایش داشته اند.
او با اشاره به اینکه طرح بانکداری اسلامی بزودی در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بررسی قرار می گیرد، بیان کرد: در این طرح ابزارهای جدید برای اجرای وظایف بانکها پیشنهاد شده که دیگر بهانه های نظام بانکی برای ضعف در عملکرد واقعی از آنان گرفته می شود.
وی با تاکید بر اینکه جایگاه و ساختار نظام بانکی در قانون به خوبی روشن شده است، اظهار کرد: سود سپرده و تسهیلات باید بر اساس عملکرد اقتصادی محاسبه شود حال آنکه هم اکنون چنین چیزی مشاهده نمی شود.
حجت الاسلام رجایی با بیان اینکه در قالب طرح بانکداری اسلامی سود سپرده شناور و از پیش قابل تعیین نخواهد بود، گفت: در بخش سود تسهیلات نیز تسهیلات مبادله ای سود مشخصی تعیین می شود اما در حوزه مشارکتی امکان تعیین سود وجود ندارد و شناور خواهد بود.
وی ارائه اطلاعات بیشتر در خصوص این طرح را موکول به روزهای آتی کرد و گفت: بررسی این طرح به دلیل اهمیت آن سه تا چهار هفته زمان می برد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی پیش تر با اشاره به فاصله زیاد میان نرخ تورم و نرخ سود سپرده ها و تسهیلات بانکی گفته بود: ساماندهی نرخ سود بانک ها جدی است.
علی طیب نیا در گفت و گویی با بیان اینکه با توجه به کاهش محسوس نرخ تورم در دو سال اخیر ، فاصله نرخ تورم و نرخ سود سپرده و تسهیلات بانک ها زیاد شده است، افزود: بالا بودن نرخ سود بانک ها بویژه برای فعالان اقتصادی مشکلاتی ایجاد کرده است، ضمن اینکه فعالان اقتصادی حاضر نیستند نرخ سودی را که حداقل 12 درصد بیشتر از نرخ تورم است ، پرداخت کنند.
وزیر اقتصاد افزود: یکی دیگر از عوارض سوء نرخ سود بالای بانکی آن است که در سبد دارایی های نظام بانکی کشور سرمایه گذاری های ریسک آور و پرریسک افزایش می یابد ، زیرا تنها فعالیت های با ریسک بالا ، نرخ سود بالا را تامین و پرداخت می کند.
طیب نیا با بیان اینکه به صورت جدی تصمیم داریم ، نرخ سود بانکی را ساماندهی کنیم ، گفت : البته بر اساس منطق اقتصادی ، قواعد شرعی و نظام بانکداری اسلامی نمی توانیم کاهش نرخ سود بانکی را به صورت دستوری واز طریق بخشنامه انجام دهیم.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: نرخ سود بانکی بالا به دلیل وجود اضافه تقاضا در بازار پولی کشور است که برخی عوامل سبب این افزایش شده است.
وی افزود : همزمان عواملی نیز باعث شده منابع قابل وام دهی نظام بانکی کشور کاهش یابد و اگر قرار است نرخ سود به صورت منطقی کاهش یابد، قاعدتا باید سیاست ها را متوجه علت اصلی و کمبود منابع را در بازار مالی برطرف کنیم.
طیب نیا افزود : برنامه های مفصلی برای حل این مشکل داریم که بخشی از آن در احکام قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر پیش بینی شده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: افزایش سرمایه بانک ها ، افزایش پرداخت بدهی دولت به بانک ها ، وصول معوقات و فروش اموال و دارایی های مازاد نظام بانکی کشور از این برنامه است که می تواند مشکل کمبود منابع نظام بانکی را کاهش دهد.

نوشتن دیدگاه

با سلام و احترام به تمامی مخاطبین فهیم و البته صبور پایگاه خبری و اطلاع‎رسانی شهرستان گناباد- گناباد20
به استحضار این عزیزان می رساند، علی‌رغم اهتمام تحریریه‎ی این پایگاه خبری نسبت به انتشار تمامی دیدگاهها، درج نظراتی که حاوی توهین، تهمت و اسائه ی ادب به اشخاص حقیقی و حقوقی باشند و یا هدفشان دروغ پردازی‎ها و سیاه‎نمایی های مغرضانه باشد میسر نمی باشد.
درصورتی که پیشنهاد و یا مطلبی دارید که نیاز به پیگیری و ارتباط می باشد تلفن و یا آدرس ایمل خود را درج فرمایید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

0000